Czy pożyczki długoterminowe są dla osób starszych?

Bądź finansowym dzikiem!

Czy pożyczki długoterminowe są dla osób starszych?

dlugoterminowe pozyczki

Elastyczne warunki spłaty kredytu, termin płatności odłożony na kilka lat, optymalne raty i bardzo prosta procedura wnioskowania o pożyczki długoterminowe. To właśnie cechy, które decydują o tym, że wśród firm pożyczkowych stworzył się prawdziwy bum na takie zobowiązania. Klienci doceniają możliwość negocjowania warunków spłaty oraz bardzo korzystne terminy oddania pieniędzy. Czy jednak to oferta dla każdego, a zwłaszcza dla osób starszych?

Granica wiekowa klientów

W niektórych formach zobowiązań finansowych poszczególne firmy wprowadzają granicę wiekową swoich klientów. Z oczywistych względów dotyczy ona przede wszystkim dolnych widełek (18-21-25 lat), ale niekiedy pojawiają się też widełki górne. Takie obostrzenie ma chronić firmę przed stratami finansowymi wynikającymi z niemożności odzyskania długu od osób zbyt młodych, często niepracujących lub od osób starszych, często z bardzo niskimi emeryturami lub innymi przychodami. Wyjątkiem są sytuacje, gdy mimo niespełniania warunków wiekowych wnioskodawca przedstawi dowód na uzyskiwanie dochodów wystarczających na pokrycie rat. Na szczęście pożyczki długoterminowe nie wprowadzają takich warunków i ich oferta dostępna jest dla osób w każdym wieku, o ile skończyły już osiemnaście lat i mają pełną zdolność do czynności prawnych.

Oprocentowanie pożyczki długoterminowej i ogólne koszty

Warto wspomnieć, że to jedyna forma zobowiązań pożyczkowych, która cechuje się tak wielką rozpiętością oprocentowania oraz kosztów dodatkowych pożyczek. Doskonale to widać na przykładach gdzie dla przykładowej pożyczki na 2500 złotych koszty ogólne sięgają od 100 złotych do nawet… dwukrotności zobowiązania. Skąd takie różnice? Wynikają oczywiście z samych warunków poszczególnych ofert, w tym wysokości oprocentowania. Pożyczki tanie, których koszty ogólne, czyli RRSO sprowadzają się do kilkuset złotych, mają albo drastycznie mniejsze oprocentowanie, albo niską prowizję, co pozwala dłużnikowi ograniczyć koszty. Przed wyborem oferty najlepiej więc sprawdzić i porównać aktualne oferty w różnych rankingach czy porównywarkach. W dużym stopniu pomoże to znaleźć pożyczkę o optymalnych kosztach finansowych, za którą się nie będzie przepłacało.

Jaką firmę pożyczkową wybrać?

Może się zdarzyć, że najbardziej atrakcyjna oferta pochodzi od firmy, której nazwy się nie kojarzy. Zwykle to nowe podmioty na rynku, które dopiero zdobywają klientów i właśnie dlatego oferują atrakcyjne warunki pożyczkowe. Z tego względu są dobrym wyborem dla klientów w starszym wieku, którym najbardziej zależy na jak najniższych ratach. Nowe na rynku firmy pozabankowe nie muszą być powodem do obaw, ale doskonałym sposobem na szukanie oszczędności – pożyczki długoterminowe udzielane za ich pośrednictwem okazują się atrakcyjniejsze finansowo, mają niższe raty oraz bardzo długie terminy spłaty zobowiązania. Oczywiście w żadnym wypadku nie zwalnia to klienta z dokładnego przeczytania umowy przed jej podpisaniem; nawet najlepsza oferta może mieć kruczki, których wyłapanie pozwoli uniknąć w przyszłości problemów.

Źródła:

  1. Oziębło, Małgorzata. „Finanse gospodarstw domowych osób starszych.” Przedsiębiorczość i Zarządzanie 17.8.3 (2016): 61-74.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *