Czym jest pożyczka samochodowa?

Bądź finansowym dzikiem!

Czym jest pożyczka samochodowa?

pozyczka samochodowa

Zakup nowego samochodu często nie należy do najtańszych. Oszczędności nie zawsze wystarczą, jeśli chce się zakupić auto z nieco wyższej półki. W takim przypadku rozwiązaniem może być pożyczka bankowa. Tym bardziej, że banki posiadają w swojej ofercie pożyczki przeznaczone specjalnie na zakup samochodu.

Czym jest pożyczka samochodowa?

W pewnym sensie pożyczka samochodowa to taka sama pożyczka jak każda inna. Jest jednak jedna różnica. W przypadku zwykłej pożyczki gotówkowej, środki przeznaczyć można na dowolny cel. Natomiast w przypadku pożyczki samochodowej, środki mogą być przeznaczone tylko na zakup auta. Oczywiście nie musi być to tylko i wyłącznie auto. Może być to także inny pojazd, np. motocykl. W przypadku kiedy bank udziela pożyczki samochodowej, środki nigdy nie są wypłacane na konto pożyczkobiorcy. Pieniądze zawsze bezpośrednio trafiają do sprzedającego. Ważne jest także to, że pożyczka udzielana jest nie tylko na zakup aut nowych, ale i używanych. Także, kiedy sprzedającym jest osoba prywatna. Pożyczek samochodowych nie udzielają jednak tylko banki. O taką pożyczkę można starać się także w salonach samochodowych oraz w komisach.

Warunki udzielenia pożyczki

Banki udzielając pożyczkę na samochód zwykle wymagają określonego zabezpieczenia. W zależności o banku, wymagania te mogą być różne. Przykładem takiego zabezpieczenia może być zastaw rejestrowy. Oznacza to, że w przypadku kiedy nie będzie się spłacało pożyczki, samochód stanie się własnością banku. Innym rodzajem zabezpieczenia może być sytuacja, w której to bank będzie właścicielem auta to czasu całkowitej spłaty pożyczki. Dopiero wówczas pożyczkobiorca staje się właścicielem samochodu. W przypadku pożyczki samochodowej konieczne będzie także wykupienie ubezpieczenia AC.

Korzyści z pożyczki samochodowej

W przypadku zakupu pojazdu, pożyczka na samochód jest korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim dlatego, iż uzyskanie takiej pożyczki jest bardzo proste. Banki w większości przypadków wydają decyzję pozytywną. Głównie dlatego, iż pożyczka ta jest zabezpieczona. Poza tym, w przypadku pożyczki na samochód często liczyć można na dużo lepsze warunki. Dotyczy to m.in. długiego okresu spłaty. Poza tym, jeśli dysponuje się częścią potrzebnej na zakup auta kwoty, sama pożyczka może być niższa niż wartość samochodu.

Kredyt samochodowy

Oprócz pożyczki na samochód na rynku dostępne są także kredyty samochodowe. Co więcej, dostępne są trzy rodzaje kredytu samochodowego. Pierwszym jest kredyt standardowy. Jest to typowy kredyt, który spłaca się w miesięcznych ratach. Drugi to tzw. kredyt jednoratowy, często określany także jako kredyt 50/50. W tym przypadku spłata kredytu podzielna jest na dwie transze. I trzeci rodzaj kredytu samochodowego to kredyt „balonowy”. W tym przypadku na początku wpłacany jest wkład własny, następnie spłaca się miesięczne raty, a na koniec do spłaty pozostaje ostatnia, większa rata kredytu. Często jest to nawet 20% wartości auta. To, który rodzaj kredytu jest korzystniejszy, jest kwestią indywidualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *