Czym są pożyczki pozabankowe? Czym różnią się od bankowych?

Bądź finansowym dzikiem!

Czym są pożyczki pozabankowe? Czym różnią się od bankowych?

Pożyczki

Pożyczki pozabankowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak z wielu względów. Pierwszym z nich są ograniczenia związane ze zdolnością kredytową. Niestety banki dokładają duże wymagania, których wiele osób nie jest w stanie w żaden sposób spełnić. Kolejny powód coraz większej popularności kredytów pozabankowych to oczekiwania na jego przyznanie. Pożyczki pozabankowe to operacje finansowe, które polegają na przekazaniu określonej kwoty przez osobę prywatną, bądź też instytucję pożyczkową. Czym jest pożyczka pozabankowa? Czym różni się od kredytu w banku?

Co to jest pożyczka pozabankowa?

Pożyczka pozabankowa to ogólny termin, który odnosi się do pożyczek, które nie są udzielane przez banki. Do pożyczek pozabankowych należą popularne chwilówki (które udzielane są na 30,60 lub 90 dni), oraz pożyczki ratalne. Pożyczki pozabankowe bez trudu można spotkać na wielu stronach firm pożyczkowych. Dostępny jest często również wygodny suwak, który pozwala na obliczenie kosztów takiej pożyczki oraz maksymalnej kwoty, jaką można pobrać na dany okres.

Czym różni się pożyczka pozabankowa od kredytu w banku?

Długość procedury sprawdzania wiarygodności kredytowej

W przypadku banku decyzja ta trwa nawet do kilku dni. W tym czasie osoba zainteresowana kredytem musi zaczekać, aż pracownicy banku sprawdzą BIK, czyli historię kredytową danego klienta. W przypadku pożyczek pozabankowych dane te nie są sprawdzane. Decyzja następuje w zaledwie kilka minut od złożenia wniosku. To z pewnością duże ułatwienie dla osób, które potrzebują szybkiego napływu gotówki.

Ilość formalności

Pożyczka pozabankowa udzielana jest zazwyczaj na dowód osobisty. Przedstawiciel firmy pożyczkowej spisuje niezbędne dane, a pożyczka może zostać przydzielona zaraz po otrzymaniu zgody na pożyczkę. Niestety ma to również swoje minusy. Firmy pożyczkowe nie podlegają Kontroli Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że żadne organy nie ponoszą odpowiedzialności za wiarygodność danej firmy. Przepisy mają się jednak wkrótce zmienić na korzyść klientów.

Szybkość wpłaty środków

Kwota pożyczki powinna pojawić się na koncie do 2 dni od otrzymania decyzji. Dzięki temu każda osoba, która pragnie zrealizować swoje marzenie lub wykonać niespodziewany remont, może natychmiast otrzymać środki na swoim koncie. Warto jednak mieć na uwadze koszty takiej pożyczki. Na stronach internetowych dostępne są wygodne kalkulatory, które pomocą obliczyć wszystkie koszty. Konieczne jest również uważne czytanie umowy pożyczki oraz wybranie firmy, która na rynku istnieje od wielu lat, a klienci zadowoleni są z jej usług.

Wysokość pożyczki

Kwota pożyczki w firmie pozabankowej zazwyczaj nie przekracza 10 tyś. zł. Często jest ona nawet niższa. Kredyt w banku to znacznie wyższe kwoty, których pobranie wiążę się często z inwestycją, taką jak budowa lub zakup nieruchomości, czy założenie własnego biznesu. Kredyt może wynosić nawet pół miliona złotych. To niebotyczna kwota, dlatego nic dziwnego w tym, że banki przed przyznaniem kredytu, skrupulatnie przeszukują wszelkie wpadki kredytowe klienta w przeszłości.

Czas spłaty zobowiązań

W przypadku podjęcia decyzji o pobraniu pożyczki z instytucji pozabankowej należy mieć świadomość, że czas spłaty takiego zobowiązania jest o wiele krótszy, niż w banku. W tym przypadku jest to zazwyczaj 30,60 lub 90 dni. Czas ten uzależniony jest od kwoty pożyczki oraz od tego, czy klient korzysta już z usług danej firmy po raz pierwszy, czy jest jej stałym klientem.

Wady i zalety pożyczek pozabankowych

Najważniejsze wady i zalety pożyczek pozabankowych to:

  • Łatwa dostępność pożyczki (firmy pozabankowe otwarte są często również w weekendy, pożyczkę można pobrać również online bez wychodzenia z domu),
  • Brak formalności (wystarczy jedynie dowód osobisty i złożenie stosowanego wniosku),
  • Szybkość decyzji (pieniądze na koncie mogą pojawić się już kilkanaście minut po złożeniu wniosku),
  • Duża liczba ofert oraz konkurencyjność firm pozabankowch (ciekawe oferty dla nowych klientów),
  • Wysokie koszty pożyczki w porównaniu z pożyczkami udzielanymi w banku,
  • Niska kwota pożyczki w firmie pozabankowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *