Dane osobowe – dlaczego warto je chronić?

Zagubione dokumenty lub dane przekazane niewłaściwej osobie to problem wymagający szybkiego rozwiązania. Konsekwencje takiego zdarzenia mogą być bardzo przykre dla ich właściciela. Właściwa ochrona danych osobowych jest najlepszym ubezpieczeniem dla własnych interesów. Jak nie wpaść w tarapaty i czego nie robić, aby nie trafiły one w niepowołane ręce?
Internet źródłem wiedzy i niebezpieczeństw
Większość osób korzystających z Internetu zakłada różnego typu konta w serwisach, pocztach lub portalach. Trudno się w dzisiejszych czasach obejść się bez własnego konta pocztowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na dane podawane w momencie rejestracji. Czerwona lampka powinna zapalić się w chwili, gdy wymagania są zbyt duże i są szczegółowe. Z całą pewnością nie wolno w ten sposób przesyłać danych takich jak numer PESEL, NIP a tym bardziej numer dowodu. Najbardziej niebezpiecznym posunięciem jest przesyłanie zeskanowanego dowodu osobistego. Tego typu techniki stosują głównie agencje pracy, pracodawcy lub firmy pożyczkowe.
Do zarejestrowania zwykłym serwisie internetowym powinny wystarczyć następujące dane:
– imię;
– nazwisko;
– adres e-mail;
– hasło.
Czasami wymagany jest także adres zamieszkania. Nie musi być on jednak zgodny z tym zamieszczonym w dowodzie osobistym.
O czym należy pamiętać, logując się do swojego konta? W lewym górnym rogu przeglądarki, na pasku z adresem strony widnieje ikona oraz napis informujący o bezpieczeństwie przesyłanych danych. Wszędzie tam, gdzie się logujemy, wpisując swoje hasło, w zależności od przeglądarki, powinien widnieć symbol zamkniętej kłódki lub zapis o bezpieczeństwie połączenia. Jeśli takiej informacji nie ma lub strona wygląda inaczej niż zwykle, warto powstrzymać się od logowania, zwłaszcza jeśli jest to logowanie do banku.
Bezpieczeństwo dowodu osobistego
Dowód osobisty to dokument potwierdzający tożsamość jego właściciela. To właśnie dzięki niemu można dokonać ważnych transakcji takich jak, wzięcie kredytu, pożyczki, załatwienie ważnej sprawy w urzędzie, czy nawet odebranie dziecka z przedszkola. Miejsce, w którym trzymamy dowód osobisty, powinno być przede wszystkim bezpieczne. Nie warto nosić go w kieszeni, czy też luzem w torebce. Zagubienie dowodu i niezgłoszenie tego faktu w odpowiednim czasie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.
Fakt zagubienia dokumentu tożsamości należy zgłosić natychmiast na Policji oraz w swoim banku. To jedyny sposób na uniknięcie wyłudzenia kredytu, pożyczki lub zakupu drogiego sprzętu na raty. Po zgłoszeniu zaginięcia, bank przekazuje tę informację do innych instytucji finansowych, które nie udzielą kredytu na podstawie zagubionego dokumentu. W przypadku nieposiadania konta należy zgłosić się do wybranego banku, który zastrzeże dokumenty poprzez system Dokumenty Zastrzeżone.
Dbałość o dane osobowe to nie tylko ochrona dokumentów oraz logowanie za pomocą szyfrowanych połączeń. To również sprawne oprogramowanie antywirusowe, które jest regularnie aktualizowane. Dzięki takiej barierze zyskujemy pewność szybkiego wykrycia niebezpiecznych połączeń, ostrzeżeń o próbach wykradzenia naszych danych i haseł, a także informacji znajdujących się na komputerze.
Należy pamiętać, że jednorazowe zalogowanie się na niestrzeżoną stronę lub zagubienie dokumentu nie musi od razu oznaczać wyłudzenia. Konsekwencje takich zdarzeń mogą być różne w zależności od tego, w czyje ręce trafią dotychczas chronione informacje.