Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Dlaczego tam jestem?

Bądź finansowym dzikiem!

Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Dlaczego tam jestem?

lista

Czym jest KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to instytucja, w której są gromadzone i zarazem udostępniane informacje dotyczące wszelkich rodzajów zaległości. Jego baza jest niezwykle ważna dla prawidłowego i bezpiecznego analizowania wniosków o kredyt, pożyczkę, sprzęt na raty. Pełna nazwa spółki to Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna (KRD BIG S.A.). Na rynku funkcjonuje także inna firma korzystająca ze skrótu KRD – jednak jej zakres działania nie jest tak szeroki – warto zatem od razu zaznaczyć odrębność prawdziwego, opisywanego w tym artykule, KRD od nowo powstałego tworu ze znacznie mniejszą bazą i mniejszym znaczeniem na rynku finansowym.

Działanie KRD jest ściśle monitorowane i oparte na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Można śmiało stwierdzić, ze zaraz obok BIK – biura informacji kredytowej, jest to najważniejsza platforma pozwalająca na ocenę zdolności kredytowej i rzetelności konsumentów.

Za co można trafić na listę KRD?

DO KRD trafiają informacje dotyczące zaległości w spłacie zobowiązań finansowych. KRD gromadzi dane w zakresie zarówno opóźnień wynikających ze spłaty, jak i wypowiedzianych umów. Panuje mylne przekonanie, że na listę KRD można trafić wyłącznie z uwagi na zaległości w spłacie zobowiązań finansowych. Do bazy wpisywane są osoby, które posiadają zaległości w płatnościach za różnego rodzaju rachunku, takie jak prąd, gaz, wodę, zaległości czynszowe, za telefon, telewizję kablową i wiele wiele innych. Na listę KRD są także wpisywane osoby, które zalegają ze spłatą alimentów i mandatów. Podsumowując – KRD gromadzi informacji o wszelkiego rodzaju zaległościach. Jest to także najczęściej wykorzystywane narzędzie analityków w bankach i firmach pożyczkowych.

Kiedy jest się wpisywanym do KRD?

Aby zostać wpisanym na listę KRD należy poważnie naruszyć postanowienia umowy. Dane, które są przekazywane przez wierzyciela do KRD, zazwyczaj zawierają informacje o ponad 2miesięcznym (60 dni) przekroczeniu płatności i musi opiewać na minimum 200 złotych w przypadku osób fizycznych, lub 500 złotych (firmy). Wierzyciel planujący poinformować KRD o wystąpieniu zadłużenia musi najpierw skutecznie poinformować dłużnika o zamiarze przekazania informacji o jego wierzytelności. Za skuteczne poinformowanie uważa się dostarczenia przesyłki poleconej zawierającej informacje o zamiarze przekazania informacji o długu do Krajowego Rejestru Długów. Warto jednak pamiętać, że nieodebranie korespondencji poleconej nie sprawi, ze do wpisu nie dojdzie. Dwukrotne awizowanie takiej przesyłki jest równoznaczne z jej doręczeniem.

Jak sprawdzić czy jest się wpisanym do KRD?

Baza danych KRD jest niezwykle popularnych narzędziem służącym do weryfikacji sytuacji finansowej konsumentów. Do jej akt mają dostęp zarówno osoby fizyczne jak i firmy. Aby zweryfikować swój status w KRD i sprawdzić czy widnieje się w jego bazie i na jakiej podstawie, można samodzielnie zalogować się  w serwisie. KRD udostępnia taką możliwość. Weryfikacja w KRD dla przedsiębiorstw jest odpłatna. Można wykupić specjalny pakiet upoważniający do wielokrotnego wejścia do systemu (KRD oferuje sporo różnych opcji), lub poprosić o pojedynczy, podstawowy raport, który jest dla konsumentów bezpłatny. Aby uzyskać dostęp do bazy danych należy przejść najpierw szczegółową weryfikację, uwzględniającą sprawdzenie wszystkich danych osobowych i dokumentu tożsamości. Można tego dokonać za pośrednictwem Internetu, lub tradycyjną drogą pocztową.

Warto dbać o pozytywny wizerunek w różnego rodzaju bazach takich jak BIK, BIG czy KRD. Podczas ubiegania się o kredyt, pożyczkę, czy sprzęt na raty, można być praktycznie pewnych tego, że zostanie się zweryfikowanym za pomocą wyżej wymienionych baz. W razie spłaty zaległości konsument zostaje automatycznie usunięty z listy Krajowego Rejestru Długów, dzięki czemu będzie mógł bez większych przeszkód ubiegać się o różne produkty, których zdobycie wymaga nienagannego wizerunku w opisywanej bazie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *