Jakie zalety ma faktoring odwrotny?

Zasada działania faktoringu odwrotnego jest naprawdę prosta. Każdy inwestor korzystający z usług swoich partnerów biznesowych, zawiera umowę ze spółką faktoringową. W ramach tej umowy faktor pokrywa koszty, jakie wynikają z wystawionych poprzez partnerów faktur. Dzięki temu klienci dostają pieniądze od razu, natomiast inwestor ma więcej czasu na uiszczenie należności względem faktora (spółki faktoringowej). Tenże typ finansowania nie potrzebuje sprawdzania kondycji finansowej oraz zdolności kredytowej, jaką mają partnerzy.. Po prostu faktor otrzymuje od inwestora listę partnerów, wobec których trzeba uregulować określone należności. Przedsiębiorca natomiast ma obowiązek zapłacić faktorowi określoną w umowie sumę w uzgodnionym terminie. Na sumę tę składają się zazwyczaj koszty, jakie musi ponieść faktor, jak również prowizja. Faktoring odwrotny znacznie polepsza zdolność finansową spółki. Pozwoli na przedłużenie czasu zapłaty zadłużeń. Spółki objęte finansowaniem mogą więc szybko zapłacić wszelkie należności, jakie wynikają z faktur wystawionych przez partnerów biznesowych, co sprawia, iż partnerzy dzięki błyskawicznej spłacie mogą zastosować wobec przedsiębiorcy preferencyjne stawki.
Zachowanie zdolności finansowej spółki natomiast faktoring odwrotny
Każdy inwestor chciałby jak najszybciej dostać zapłatę za sprzedany towar bądź wykonaną usługę. Wynika to przede wszystkim z tego, że zapewne każdy inwestor ma swoje opłaty, które musi pokryć. Kiedy pojawia się zator, tzn. inwestor nie może zapłacić swojemu dostawcy, ponieważ sam nie dostał jeszcze przelewu od swojego klienta, pojawia się nie mały kłopot. Gdy zdecydujmy się na skorzystanie z finansowania zakupów ten kłopot nas ominie. Zawsze będziemy albowiem na czas rozliczać się z własnymi kontrahentami, poprzez co chętniej będą oni z nami współpracować. Co sprawi, że będziemy mogli kupować u sprawdzonych partnerów w dość preferencyjnych cenach.
Kto może skorzystać z faktoringu odwrotnego?
Faktoring odwrotny to usługa skierowana przede wszystkim do inwestorów, jacy współpracują ze stałymi kontrahentami, którzy proponują głównie krótkie terminy płatności za towary bądź usługi. To także korzystne rozwiązanie, gdy nasi dostawcy proponują specjalne upusty za terminowe bądź wcześniejsze dokonanie płatności. Poza tym faktoring odwrotny pozwala Ci na zakup większej ilości danego produktu jednocześnie, dzięki czemu możemy, na przykład negocjować ceny.
Faktoring odwrotny niestety nie jest dostępny dla wszystkich. W przeciwieństwie do tak zwanego faktoringu należności, gdzie ocena zagrożenia transakcji, w głównej mierze opiera się na ustaleniu portfela klientów, w faktoringu odwrotnym bazujemy w pełni na tak zwanym standingu finansowym faktoranta. Zastosowanie faktoringu odwrotnego we właściwy sposób, tj. dopasowanie go do typu działalności danego przedsiębiorstwa oraz otoczenia, w jakim funkcjonuje, pozwoli uzyskać wartość dodaną nie tylko dla faktoranta, lecz także dla jego dostawcy.