Jakie zmiany w rozliczaniu podatków w 2019 roku?

Bądź finansowym dzikiem!

Jakie zmiany w rozliczaniu podatków w 2019 roku?

rozliczanie podatków

Jakie zmiany w rozliczaniu podatków w 2019 roku?

W porównaniu z ubiegłorocznym rozliczeniem podatków, koniecznym do złożenia w Urzędzie Skarbowym dla większości podatników do końca kwietnia, przygotowano istotne zmiany. Od 2019 roku osoby, rozliczające się na podstawie formularza PIT-37, PIT-38, czyli podatnicy, którzy:

  • zatrudnieni są w oparciu o umowę o pracę,
  • zatrudnieni są na podstawie umowy cywilnoprawnej (o dzieło, zlecenie),
  • osoby, grające na giełdzie

nie będą musieli tłoczyć się w kolejkach gmachu Urzędu Skarbowego, a nawet poświęcać czasu na samodzielne rozliczenie podatków na formularzu PIT.

Jak rozliczymy się w 2019 roku?

Od 2019 r. na podstawie zmian prawnych, które dokonane zostały w końcu ubiegłego roku, podatników rozliczą urzędnicy Krajowej Administracji Państwowej. Do 30 kwietnia 2019 r. będzie można zalogować się na swoje konto w portalu podatkowym Ministerstwa Finansów, najlepiej przez profil zaufany, lub podając dane:

  • numer PESEL,
  • kwotę przychodu w formularzu PIT za rok 2017,
  • jedną w kwot przychodu za 2018 r. według PIT-11, otrzymanego od pracodawcy,
  • kwotę podatku do zapłaty lub nadpłaty według deklaracji za rok 2017 (celem potwierdzenia).

Gotowe, wypełnione deklaracje można akceptować do rozliczenia, edytować celem uzupełnienia dodatkowych informacji lub odrzucać, jeżeli rozliczenie z Urzędem Skarbowym nastąpi w innej formie.

Jakie dane można edytować w deklaracji za 2018 rok?

Po zalogowaniu się do portalu podatkowego można sprawdzić, czy w rozliczeniu ujęte zostały wszystkie, przysługujące ulgi, łącznie z tymi, które były uwzględnione w latach ubiegłych. Do deklaracji można dodać informację o należnej uldze, np. uldze na dzieci. Ważne jest również uwzględnienie organizacji, której chcemy przekazać 1% podatku. W wersji przygotowanej przez urzędnika organizację ujmuje się tę samą, której została przekazana kwota 1% podatku w roku ubiegłym. Jeżeli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, natomiast system wygenerował nam deklarację w wersji indywidualnej, należy wprowadzić takie zmiany.

Kogo nie obejmują zmiany w rozliczeniach 2019?

Podatnicy, którzy rozliczają się w oparciu o formularz PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28, czyli przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą, osoby osiągające dochód z najmu, dzierżawy, osoby, których dochód został opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym. Przedsiębiorcy zostaną objęci zmianami w sposobie rozliczenia się z fiskusem w przyszłym roku. Obecnie, zmiany dotyczą osób, nieprowadzących działalności gospodarczej oraz podatników, którzy nie rozliczają się w oparciu o ryczałt.

Czy konieczne są w 2019 r. jakieś działania, aby wysłać PIT?

Podatnicy, którzy zgadzają się w propozycja rozliczenia podatkowego, umieszczoną w portalu podatkowym, nie muszą samodzielnie wypełniać oraz wysyłać deklaracji do Urzędu Skarbowego. Nie trzeba będzie również czekać w kolejce, by osobiście złożyć deklarację. Deklaracje, które nie zostaną zmienione, nawet jeżeli podatnik nie zaloguje się w systemie, zostaną wysłane automatycznie do Urzędu Skarbowego. Czas na modyfikację upływa 30 kwietnia 2019 r. o północy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *