Na co zwrócić uwagę decydując się na pożyczkę na raty

Bądź finansowym dzikiem!

Na co zwrócić uwagę decydując się na pożyczkę na raty

pozyczki ratalne

Firmy pozabankowe kuszą szeroką ofertą pożyczek ratalnych. Reklamy dodatkowych środków na samochód, na wakacje, czy na remont przyciągają wzrok i wzbudzają chęć zafundowania sobie wczasów all inclusive lub zmiany auta na nowszy model. Pożyczki ratalne są coraz popularniejszym rozwiązaniem na chwilowy brak płynności finansowej dla wielu osób, które nie chcą zapożyczać się u rodziny.

Łatwo i szybko

Aby otrzymać pożyczkę ze spłatą ratalną, nie jest wymagane spełnienie tak dużej ilości formalności, jak przy zaciągnięciu kredytu bankowego. Najczęściej wystarczą:

  • dowód osobisty
  • konto osobiste w banku
  • aktywny numer telefonu

Pożyczki na raty udzielane są w kwotach od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, jednak istnieją firmy pozabankowe, które oferują kwoty do 25.000 zł ze spłatą do 48 miesięcy. Załatwienie formalności jest bardzo szybkie i nie jest wymagane okazanie zaświadczenia o zatrudnieniu. Większość form oferuje pierwszą krótkoterminową pożyczkę za darmo. Z pożyczki mogą skorzystać osoby z niekorzystną historią kredytową, ponieważ klienci nie są sprawdzani w bazach zewnętrznych.

Czy pożyczka na raty to bezpieczne rozwiązanie?

Mnóstwo osób, które potrzebują natychmiastowego zastrzyku gotówki, zastanawia się, czy pożyczka na raty to bezpieczna forma zobowiązania. Jest kilka zasad, według których należy postępować, aby pożyczka na raty była bezpieczna i nie stała się kulą u nogi.

Znalezienie dobrej firmy pożyczkowej

Reputacja firmy pożyczkowej jest najlepszym gwarantem bezpieczeństwa. Coraz bardziej prokonsumencki rynek kredytowy i stawa antylichwiarska i większy niż kiedyś nadzór organów państwowych zapewnia z roku na rok większe bezpieczeństwo konsumentom zaciągającym pożyczki w firmach pozabankowych. Niezwykle popularnym rozwiązaniem są rankingi firm pożyczkowych — to tam można wyszukać najkorzystniejsze oferty.

Określenie celu

Obecnie można pożyczyć pieniądze od instytucji pozabankowej na najróżniejsze cele. Pożyczkobiorca musi sobie ten cel doprecyzować — czy potrzebuje większej kwoty na rodzinną wycieczkę zagraniczną, czy mniejszej na nieprzewidziany zakup lodówki. Kolejnym ważnym założeniem jest termin spłaty, a następnie wysokość rat. Jeśli już wie jaką kwotę chce pożyczyć i na jaki okres, pozostaje wyszukać najlepszą ofertę. Ma do wyboru wybrać się do puntu obsługi, aby uzyskać wszystkie szczegółowe informacje, lub poszukać ofert w internecie i wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

Na co zwrócić uwagę

Pożyczka na raty, podobnie jak kredyt, obciąży budżet domowy. Idealnie byłoby znaleźć możliwie najtańszą ofertę pożyczkową, aby raty były jak najmniejsze.Można skorzystać z kalkulatorów pożyczkowych, dostępnych na stronach firm. Obliczymy za ich pomocą całkowity koszt pożyczki i wysokość rat.  Koniecznie należy zapoznać się szczegółowo z umową przed jej podpisaniem. Są tam zawarte niezmiernie ważne informacje dotyczące opłat dodatkowych, oprocentowania, kar wynikających z zaległości w spłacie, czy całkowitego terminu uregulowania pożyczki.

Wypełnienie warunków umowy

Niedotrzymanie terminu spłaty pożyczki pociąga za sobą spore konsekwencje finansowe. Zapis o karach finansowych jest zawarty w umowie pożyczki. Jeśli płatności regulujemy terminowo według harmonogramu spłaty rat, nic nam nie grozi. Należy pamiętać o tym, że koszty pożyczki nie mogą być wyższe niż 25% kwoty pożyczki i 30% tej sumy w skali roku. To samo dotyczy opłat związanych z ewentualną zmianą terminu spłaty zobowiązania, ponieważ w razie nieprzewidzianych problemów finansowych można wnieść do firmy pismo z  prośbą o zmianę terminu spłaty pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *