Na co zwrócić uwagę wybierając konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe to jedne z najpopularniejszych produktów depozytowych, które są dostępne w praktycznie każdym banku. Obecne oprocentowanie kont oszczędnościowych może nie zachwyca, jednak jest to wciąż bezpieczna forma gromadzenia i utrzymywania swoich oszczędności, które każdego miesiąca generują dla nas zysk. Coraz częściej jednak banki oferują nowym klientom atrakcyjne warunki założenia konta oszczędnościowego, które gwarantują znacznie większe oprocentowanie niż standardowa stawka. Zanim jednak zdecydujemy się na otwarcie takiego produktu bankowego, warto zwrócić uwagę na kilka, kwestii, które są bardzo istotne z punktu widzenia naszych oszczędności, a które w przyszłości zminimalizują ryzyko przykrej niespodzianki.
Okres umowy konta oszczędnościowego
Standardowe oprocentowanie konta oszczędnościowego, jak i lokaty z reguły nie przekracza wartości 1% w skali roku. Dlatego widząc w telewizji reklamę konta oszczędnościowego z oprocentowaniem 2.5 lub 3%, nie zastanawiając się długo, idziemy do banku lub wchodzimy na stronę internetową i zakładamy takie konto z nadzieją, że trafiliśmy na świetną inwestycję pozwalającą nam na czerpanie całkiem zadowalającego zysku z konta oszczędnościowego. I właśnie w tym momencie powinniśmy zwrócić uwagę na taki szczegół, jak okres, jakim objęte są aktualne warunki naszego konta. Bardzo często tak atrakcyjne oprocentowanie jest oferowane jedynie przez bardzo ograniczony czas jak 2 lub 3 miesiące. I przez ten okres oprocentowanie naszych środków będzie na przyzwoitym poziomie, jednak zaraz po zakończeniu tego okresu oprocentowanie powróci do standardowego poziomu.
Limit środków w ramach promocyjnego oprocentowania
Drugim, często pomijanym przez klientów zapisem dotyczącym ulokowania swoich oszczędności na atrakcyjnie oprocentowany rachunek oszczędnościowy jest limit środków, jakimi objęta jest promocja. Często bonusowe oprocentowanie dotyczy na przykład jedynie 100 tysięcy złotych. Jeśli więc na takim rachunku zdeponujemy 200 tysięcy, jedynie połowa środków będzie generowała zysk z tytułu promocyjnego oprocentowania. Druga połowa naszych środków natomiast będzie podlegała standardowemu oprocentowaniu.
Oprocentowanie konta oszczędnościowego
Kolejną kwestią, która z jednej strony stanowi niedopatrzenie klientów a z drugiej strony celowy zabieg marketingowy banków jest informacja o stawce oprocentowania w skali rocznej. Ta informacja może być pomniejszona lub dostępna w tabeli opłat i prowizji, jednak klient skuszony perspektywą konta oszczędnościowego oprocentowanego na 3.5% postanowi założyć to konto z nadzieją, że nawet, jeśli okres promocji to 3 miesiące, po tym okresie na swoim rachunku znajdzie właśnie zysk wysokości 3.5%. Należy za każdym razem sprawdzić, czy reklamowane oprocentowanie jest wprowadzone w skali roku, czy okresu objętego promocją. Jeżeli nasze bonus oprocentowanie jest w skali roku, wtedy najlepszym sposobem jest sprawdzenie, jaka kwota odsetek zostanie przyznana za cały rok, tę wartość podzielić przez 12 miesięcy, a następnie pomnożyć przez ilość miesięcy, w których nasz rachunek oszczędnościowy oferuje atrakcyjne warunki.