Pożyczka gotówkowa – jak to działa?

Bądź finansowym dzikiem!

Pożyczka gotówkowa – jak to działa?

pozyczka do reki

Zapewne wielu z nas miało do czynienia z sytuacją, kiedy gotówka była potrzebna na “już” i nie do końca było wiadomo, skąd ją wytrzasnąć. Może to być na przykład wypadek, nagła choroba czy po prostu chęć zrobienia remontu czy kupienia nowych mebli do mieszkania. W takich przypadkach warto mieć źródło, z którego możemy szybko otrzymać gotówkę, bez załatwiania zbędnych formalności i wystawania w długich kolejkach. Ratunkiem może okazać się pożyczka gotówkowa, udzielana zarówno przez banki, jak i przez instytucje pozabankowe.

Jakie są dodatkowe opłaty?

W przypadku tego rodzaju finansowania, klient musi oddać nie tylko pożyczoną kwotę, ale również naliczane oprocentowanie i odsetki. Wielu z nas wydaje się, że opłaty te są jednolite, jednak warto pamiętać, że w ich skład wchodzi wiele pojedynczych, ale bardzo istotnych elementów. Do najważniejszych należą:

  • stopa procentowa – koszt pożyczenia pieniędzy z banku,
  • marża banku – jest niezmienna przez cały czas trwania umowy pożyczkowej i stanowi podstawowy zarobek banku, w którym udzielana jest pożyczka gotówkowa,
  • opłaty za rozpatrzenie wniosku,
  • prowizje,
  • ubezpieczenia.

Wszystkie wymienione opłaty muszą zostać określone w umowie a klient musi mieć jasność co do ich naliczania. Jeśli jakiekolwiek liczby i oznaczenia nie są jasne, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który w przystępny sposób wyjaśni ich znaczenie. Dzięki temu unikniemy zbędnych nieporozumień.

Czy istnieje jakieś zabezpieczenie pożyczki?

W każdej instytucji podlegającej prawom rachunkowości, najważniejsze jest, aby jedna strona zgadzała się z drugą oraz, aby mogły one sobie wzajemnie zaufać. Bank, który pożycza klientowi pieniądze, zazwyczaj musi tę pożyczkę zrównoważyć odpowiednim zabezpieczeniem. W przypadku produktu finansowego, jakim jest pożyczka gotówkowa, najczęściej formę zabezpieczenia stanowią przewidywane dochody pożyczkobiorcy. Warto jednak pamiętać, że bankowi w głównej mierze zależy na odzyskaniu pieniędzy, dlatego zazwyczaj nie jest zainteresowany przejęciem zabezpieczenia, jakie mogą stanowić domy, mieszkania, samochody oraz inne cenne dobra materialne. W wielu przypadkach pożyczkodawcy decydują się zatem na zabezpieczenie w formie wyższego oprocentowania.

Czy warto brać pożyczkę?

Często decyzja o zaciągnięciu pożyczki jest podejmowana pochopnie, pod wpływem chwili. Dotyczy to przede wszystkim osób, które potrzebują niewielkiej kwoty i są przekonane, że będą ją w stanie szybko spłacić. Decydują się one zazwyczaj na instytucje pozabankowe, gdzie pożyczka gotówkowa udzielana jest praktycznie od ręki i nie wymaga dopełniania skomplikowanych formalności. Jeśli jednak interesuje nas pożyczenie większej kwoty, na przykład na zakup samochodu, warto tę decyzję solidnie przemyśleć. Konieczne jest w takiej sytuacji zadanie sobie pytania – czy będzie nas stać na spłacenie rat? Jeśli stwierdzimy, że tak, należy przejrzeć dostępne oferty wszystkich banków i wybrać tę najbardziej korzystną dla nas. Ważne jest również zachowanie czujności podczas podpisywania umowy, co pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji już po jej zawarciu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *