Pożyczka gotówkowa – jak to działa?

Zapewne wielu z nas miało do czynienia z sytuacją, kiedy gotówka była potrzebna na „już” i nie do końca było wiadomo, skąd ją wytrzasnąć. Może to być na przykład wypadek, nagła choroba czy po prostu chęć zrobienia remontu czy kupienia nowych mebli do mieszkania. W takich przypadkach warto mieć źródło, z którego możemy szybko otrzymać gotówkę, bez załatwiania zbędnych formalności i wystawania w długich kolejkach. Ratunkiem może okazać się pożyczka gotówkowa, udzielana zarówno przez banki, jak i przez instytucje pozabankowe.
Jakie są dodatkowe opłaty?
W przypadku tego rodzaju finansowania, klient musi oddać nie tylko pożyczoną kwotę, ale również naliczane oprocentowanie i odsetki. Wielu z nas wydaje się, że opłaty te są jednolite, jednak warto pamiętać, że w ich skład wchodzi wiele pojedynczych, ale bardzo istotnych elementów. Do najważniejszych należą:
- stopa procentowa – koszt pożyczenia pieniędzy z banku,
- marża banku – jest niezmienna przez cały czas trwania umowy pożyczkowej i stanowi podstawowy zarobek banku, w którym udzielana jest pożyczka gotówkowa,
- opłaty za rozpatrzenie wniosku,
- prowizje,
- ubezpieczenia.
Wszystkie wymienione opłaty muszą zostać określone w umowie a klient musi mieć jasność co do ich naliczania. Jeśli jakiekolwiek liczby i oznaczenia nie są jasne, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który w przystępny sposób wyjaśni ich znaczenie. Dzięki temu unikniemy zbędnych nieporozumień.
Czy istnieje jakieś zabezpieczenie pożyczki?
W każdej instytucji podlegającej prawom rachunkowości, najważniejsze jest, aby jedna strona zgadzała się z drugą oraz, aby mogły one sobie wzajemnie zaufać. Bank, który pożycza klientowi pieniądze, zazwyczaj musi tę pożyczkę zrównoważyć odpowiednim zabezpieczeniem. W przypadku produktu finansowego, jakim jest pożyczka gotówkowa, najczęściej formę zabezpieczenia stanowią przewidywane dochody pożyczkobiorcy. Warto jednak pamiętać, że bankowi w głównej mierze zależy na odzyskaniu pieniędzy, dlatego zazwyczaj nie jest zainteresowany przejęciem zabezpieczenia, jakie mogą stanowić domy, mieszkania, samochody oraz inne cenne dobra materialne. W wielu przypadkach pożyczkodawcy decydują się zatem na zabezpieczenie w formie wyższego oprocentowania.
Czy warto brać pożyczkę?
Często decyzja o zaciągnięciu pożyczki jest podejmowana pochopnie, pod wpływem chwili. Dotyczy to przede wszystkim osób, które potrzebują niewielkiej kwoty i są przekonane, że będą ją w stanie szybko spłacić. Decydują się one zazwyczaj na instytucje pozabankowe, gdzie pożyczka gotówkowa udzielana jest praktycznie od ręki i nie wymaga dopełniania skomplikowanych formalności. Jeśli jednak interesuje nas pożyczenie większej kwoty, na przykład na zakup samochodu, warto tę decyzję solidnie przemyśleć. Konieczne jest w takiej sytuacji zadanie sobie pytania – czy będzie nas stać na spłacenie rat? Jeśli stwierdzimy, że tak, należy przejrzeć dostępne oferty wszystkich banków i wybrać tę najbardziej korzystną dla nas. Ważne jest również zachowanie czujności podczas podpisywania umowy, co pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji już po jej zawarciu.