Prywatna pożyczka – co to właściwie oznacza?

Jak pozbyć się problemów finansowych?
Każdy w swoim życiu może spotkać się z problemami finansowymi. Nawet stabilna sytuacja finansowa, która zapewnia spokojne życie pozbawione większego stresu i zmartwień jest w stanie zostać zaburzona w wyniku nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Nikt nie jest bowiem w stanie przepowiedzieć poważnej choroby lub utraty pracy. Taka sytuacja, oprócz utraty płynności finansowej, a w mniej skrajnych przypadkach, znacznego uszczuplenia domowego budżetu, negatywnie wpływa również na poczucie własnej wartości. Jak sobie z tym poradzić?
Pożyczka prywatna – wady i zalety
Pierwszym nasuwającym się rozwiązaniem jest zazwyczaj pożyczka. Pieniądze pożyczać możemy zarówno od bliskich nam osób, od firm pożyczkowych, od banków i poprzez pożyczki prywatne. Wszystkie te rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. W przypadku pożyczek od bliskich osób, nierzadko jest to pewnego rodzaju wstyd lub obawa, że pieniądze staną się kością niezgody. Do pożyczek bankowych zniechęcają długie i skomplikowane procedury, a do firm pożyczkowych – konieczność wykazywania dochodów. Co mają zrobić osoby o niskiej zdolności kredytowej albo sporym zadłużeniu? Prywatna pożyczka – to opcja, nad którą powinny się zastanowić. Co właściwie oznacza ta nazwa? Najprościej rzecz ujmując, pożyczkobiorca pożycza określoną sumę pieniędzy od osoby prywatnej. Taką osobą mogą być również znajomi, przyjaciele i rodzina, ale również ktoś zupełnie obcy. Skupmy się na tej ostatniej wersji. Niekwestionowanymi zaletami takiej pożyczki są:
- brak weryfikacji pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej i w Krajowym Rejestrze Dłużników, co oznacza udzielanie pożyczek nawet klientom ze sporymi zadłużeniami
- minimalizacja formalności
- w wielu przypadkach zgoda na udzielenie pożyczki osobom bez stałego źródła dochodu oraz bezrobotnym
Wszystko to brzmi bardzo zachęcająco. Zbyt piękne, aby było prawdziwe? Poniekąd tak, bowiem pożyczki prywatne wiążą się z bardzo rygorystyczną egzekucją długów, w przypadku braku otrzymania spłaty w określonym terminie. Niekiedy może to oznaczać przejęcie nieruchomości pożyczkobiorcy, przekazanie sprawy do windykacji lub sądu, nieustannych telefonów i spotkań z pożyczkodawcą. Odsetki, pozostałe opłaty i prowizje są w przypadku tego rozwiązania bardzo wysokie. Najbardziej niepokojące jest również znaczne ryzyko oszustwa, w wyniku którego osoby starające się o pożyczkę prywatną mogą paść ofiarami wyłudzenia – zarówno pieniędzy, jak i danych osobowych. Takie praktyki są niestety powszechne.
Ostrożności nigdy za wiele
Czy prywatna pożyczka to opcja, którą warto w ogóle rozważać? Tak, zwłaszcza dla osób w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, które nie otrzymają pożyczki od banku, ani firm pożyczkowych. Przed podpisaniem umowy należy jednak zdobyć jak najwięcej informacji na temat osoby, która ma udzielić pożyczki (podstawowe dane, takie jak: imię i nazwisko, numer PESEL, które później zweryfikujemy) tak, aby zyskać pewność, że nie mamy do czynienia z oszustem.