Szybkie pożyczki online: co warto o nich wiedzieć?

Pożyczki w firmach pozabankowych według dostępnych statystyk zyskują sobie coraz większe uznanie wśród polskich klientów. Coraz częściej mówi się nawet, że sektor takich rozwiązań, jak pozabankowe szybkie pożyczki online powoli zyskuje status coraz bardziej równorzędnej konkurencji dla banków.
Jeżeli obserwujemy dosyć krótką historię rodzimego sektora pożyczkowego(początki tej historii datują się na lata 90 poprzedniego wieku), tego rodzaju prognozy mogą wydawać się co najmniej wysoce zaskakujące. W końcu w początkach swojego istnienia sektor pożyczek pozabankowych nie był niczym więcej, niż marginesem a o żadnej „konkurencji” z bankami nie mogło być mowy.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że od tamtych czasów nastąpiło wiele naprawdę istotnych wydarzeń, w tym dwa punkty przełomowe: uchwalenie Ustawy o Kredycie Konsumenckim oraz powołanie Rejestru Instytucji Pożyczkowych, który działa pod kuratelą KNF-u. Możemy mówić o rosnącej profesjonalizacji sektora pożyczkowego na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiejsze instytucje pożyczkowe nie tylko są podmiotami rzetelnymi oraz bezpiecznymi, ale również dzięki osiąganym przez siebie wynikom finansowym są w stanie oferować klientom coraz szerszy wachlarz usług oraz coraz korzystniejsze warunki finansowe.
Szybkie pożyczki online: na czym polegają?
Jednym z głównych elementów oferty dzisiejszych instytucji pożyczkowych są tzw. szybkie pożyczki online, czyli rodzaj pożyczek, które możemy otrzymać w ekspresowym tempie oraz całkowicie online. Warto dodać, że to właśnie instytucje pożyczkowe odgrywały i nadal odgrywają pionierską rolę w zakresie korzystania z możliwości, jakie oferuje internet.
Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku pożyczek online cała procedura zarówno wnioskowania o pożyczkę, jak i ofertowania odbywa się przez internet. Standardowo proces ten przebiega w kilku prostych krokach:
- 1. Rejestracja na stronie internetowej firmy
- 2. Podanie swoich danych oraz dokonanie ich potwierdzenia(przelew weryfikacyjny lub usługi Kontomatik/Instator
- 3. Wypełnienie wniosku o przyznanie pożyczki z podaniem danych wymaganych przez pożyczkodawcę
- 4. Decyzja firmy pożyczkowej
- 5. Wypłata środków na konto(w przypadku decyzji pozytywnej)
Więcej dokładnych informacji na temat pożyczek online można znaleźć tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/szybkie-pozyczki-online/
Co jeszcze warto wiedzieć o pożyczkach online?
Klienci często są przekonani, że skoro pożyczka jest zaciąga przez internet oraz jest „szybka”, to firma pożyczkowa właściwie nie realizuje procesu weryfikacji zdolności kredytowej. Oczywiście, nie jest to prawda. Przeważnie szybkie pożyczki online są pożyczkami na oświadczenie, co oznacza, że wypełniając wniosek o przyznanie pożyczki po prostu deklarujemy wysokość osiąganych przez nas dochodów, natomiast firma pożyczkowa nie wymaga np. przedstawiania żadnych dodatkowych zaświadczeń. Sam proces weryfikacji naszej zdolności kredytowej jak najbardziej jednak ma miejsce. Firmy pożyczkowe sprawdzają bazy danych również w przypadku pożyczek dostępnych całkowicie online.
Inną formą weryfikacji klienta są wspominane już usługi Instantor czy Kontomatik. Czysto teoretycznie służą one do weryfikacji danych osobowych. W praktyce jednak usługi te pobierają również historię naszego rachunku bankowego, przez co firma pożyczkowa ma szybki i łatwy wgląd w naszą sytuację finansową.
W niektórych przypadkach firmy zastrzegają w swoich ofertach, że, w zależności od sytuacji, klient może zostać poproszony o przedstawienie dodatkowej dokumentacji. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy pożyczkodawca ma wątpliwości do danych jakie podaliśmy we wniosku o przyznanie pożyczki. Może się więc zdarzyć, że pożyczka online przestanie być całkowicie internetowa, ponieważ będziemy musieli przedstawić na przykład zaświadczenie o dochodach. Są to jednak przypadki marginalne i zdarzają się tylko wtedy, kiedy instytucja pożyczkowa naprawdę ma powód do powzięcia wątpliwości na temat naszej sytuacji finansowej.